Menu

Skip to content

De Heemsteder | BloemendalerLogo

Het laatste nieuws uit Heemstede, Haarlem-Zuid, Bloemendaal en Bennebroek.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • Heemstede e.o.
    • Bloemendaal e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Heemsteder
    • Bloemendaler
    • Gemeente Heemstede
    • Gemeente Bloemendaal
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Valpreventie noodzaak: meeste valpartijen en ziekenhuisopnames in Heemstede

Door Redactie De Heemsteder | 21 maart 2024 | Geplaatst in Heemstede e.o.

Door Bart Jonker

Heemstede  – De noodklok kan niet hard genoeg geluid worden over het schrikbarend aantal valincidenten van 65-plussers in Heemstede. De provincie Noord-Holland staat al in de top 3 van Nederland. In onze provincie worden 8% meer valincidenten gemeld dan het landelijke gemiddelde, met aanzienlijk veel ziekenopnames tot gevolg. De gemeente Heemstede spant echter de kroon met het de hoogste ziekenhuisopnames ten gevolge van een valincident. Dit concludeert het onderzoek van Zuster Jansen naar ziekenhuisopnames na een valincident, op basis van de recentste CBS-gegevens. Zuster Jansen brengt het aantal ziekenhuisopnames na een valongeval in kaart.

Grote verschillen
Op  gemeentelijk niveau zijn er in Noord-Holland grote verschillen. 29 gemeenten zitten boven het landelijke gemiddelde van 148 opnames per 10.000 ouderen (peildatum 20 februari 2024). Vijf daarvan zitten er zelfs 33% boven, met Heemstede bovenaan:

  1. Heemstede (226) – 52% meer opnames
  2. Oostzaan (215) – 45% meer opnames
  3. Zandvoort (208) – 41% meer opnames
  4. Amstelveen (197) – 33% meer opnames
  5. Weesp (197) – 33% meer opnames

Valrisico onderschat
GGD Kennemerland meldt dat het eigen valrisico vaak door senioren wordt onderschat. Uit het GGD-panelonderzoek blijkt dat meer dan één derde van de panelleden bang is om te vallen. Vallen en angst daarvoor is een groot probleem onder ouderen. Het kan leiden tot ernstige verwondingen en heeft veel invloed op de zelfstandigheid van 65-plussers. Die angst kan bijdragen tot het vermijden van activiteiten en sociale situaties. Hierdoor kunnen gevoelens van eenzaamheid toenemen en kan ook de lichamelijke conditie verslechteren. Door dit alles neemt de kans op vallen nog meer toe.

Bewegingsactiviteiten WIJ Heemstede
WIJ Heemstede pleit daarom voor valpreventie en biedt daarvoor al vele jaren uitlopende bewegingsprogramma’s. Zo wordt het nuttige ook aangenaam. WIJ heeft een uitgebreid aanbod aan bewegingscursussen in de Pauwehof, op Plein1 en in de Luifel. Naast het bewegen is het sociale element is minstens zo belangrijk voor WIJ Heemstede. Zoals samen koffiedrinken na afloop. Buiten dat het erg gezellig is zo samen bij elkaar, worden mede hierdoor worden ook gevoelens van eenzaamheid voorkomen.

Oorzaak niet helemaal
 duidelijk
Katinka Verdonk, sociaal werker, vertelt: “Naar aanleiding van deze hoge cijfers in Heemstede dienen we ook naar de oorzaken te kijken. Die zijn vooralsnog niet helemaal duidelijk. De gemeentes hebben van het Rijk de opdracht gekregen om een ketenaanpak valpreventie op te zetten. Het is de bedoeling om verschillende groepen ouderen bewust te maken van valrisico’s en hen te trainen om vallen te voorkomen via activiteiten en fysiotherapeuten.”

 Bewezen beweeginterventie
“WIJ Heemstede biedt bijvoorbeeld de valpreventiecursus ‘In Balans’. We zouden dit graag willen uitbreiden”, vervolgt Katinka. “Deze is nu slechts een keer per jaar en is samen opgezet met GGD Kennemerland en met Sportservice. ‘In Balans’ is een bewezen beweeginterventie. Al voor 2014 ben ik met valpreventie en de cursus ‘In Balans’ begonnen. De effecten hiervan missen hun doel niet: er is minder kans op vallen, makkelijker lopen, een beter evenwicht en meer ontspannen bewegen. Zo wordt de balans en de spierkracht van ouderen verbeterd, door informatie en oefeningen. Het is natuurlijk niet de garantie dat je nooit valt, maar het vermindert de kans hierop aanzienlijk.

“Uit deze valpreventiecursus zijn weer diverse activiteiten ontstaan op verzoek van de deelnemers, om hieraan vervolg te geven. Naar aanleiding hiervan hebben we bijvoorbeeld ‘Fit en in evenwicht’ en stoelyoga opgezet. Met succes: want deze cursussen zijn altijd volgeboekt, dus er veel vraag naar. Stoelyoga is gewoon yoga, maar om en vanuit de stoel. De yoga is gericht op spanningen loslaten om concentratie en motoriek te verbeteren. Je werkt op een plezierige manier aan de verbetering van je lichaamsfuncties en zelfs aan een verhoogde hersenfunctie. Je werkt aan lenigheid en spierkracht. Dit kun je op hoge leeftijd doen om vitaal te blijven. Mijn hele yogagroep bestaat 80-plussers, de oudste is 97 jaar, dus kun je nagaan. En het is nog gezellig ook”, aldus Katinka.

Katinka Verdonk. Foto aangeleverd door WIJ Heemstede.

Testdagen Beweeginzicht
Op 16 en 17 april organiseert Sportservice twee testdagen ‘Beweeginzicht’ waarop u uw valrisico kunt beoordelen en beter inzicht kunt krijgen in uw vitaliteit en balans. Neem hiervoor informatie contact op met Katinka Verdonk op tel. 023-5288510 of loop binnen bij WIJ Heemstede de Luifel, Herenweg 96, Heemstede. Of neem contact op met Duco Boukes van Sportservice op tel. 088-2037380.

Foto boven: Bewegingscursussen bij WIJ Heemstede. Foto aangeleverd door WIJ Heemstede

Andere berichten

Zaterdag 4 maart op HPV awareness day zonder afspraak binnenlopen voor HPV-vaccinatie→

Start de lente fris met de GGD-actie ’30dagengezonder’→

GGD Kennemerland komt met Liefdeskrant voor scholieren→

Wat is apenpokken oftewel monkeypox en wat moet u doen als u besmet bent?  →


Recent nieuws

  • Sport -en beweegfestival op terrein Hartekamp
  • Denk mee over ontwerp vernieuwing winkelstraat
  • ‘Duinbehoud’ laat jongeren leren over de duinen
  • Rotary Heemstede doet werken Ger Daniëls in verkoop 
  • Jaarrekening 2024: Gemeente houdt €3,7 miljoen over
  • ‘Vijfde Heemhavenwandeling zeer geslaagd’
  • ‘Bijzondere mijlpaal van 100 jaar onderwijs’
  • Reparatie zomerartikelen en meer in het Repaircafé
  • Veteranendag en mars Stormschool in teken van ‘samen’
  • Veertig jaar op de markt
  • “We willen groeien naar 1000 deelnemers”
  • Nieuwe lijsttrekker en wethouderskandidaat CDA
  • Betoverende voorstelling van Theatergroep Klapstuk
  • Italiaanse Barok in Dorpskerk van Bloemendaal
  • Overleden persoon aangetroffen op vaartuigje
  • Wethouder Gamri dient ontslag in
  • ‘Niet wegkijken wat er in Gaza gebeurt’
  • Schermen: NK titel voor Talitha Sluman, zilver voor Lotte Dammroff
  • Operakoor Bel Canto laat zich van een andere kant horen
  • Besluitvorming lang traject bouw nieuwe Belvedère nadert einde
Job in de Regio

Edities

  • Bloemendaal e.o.
  • Heemstede e.o.
  • Regio
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

Heemstede e.o.

Live webcam milieustraat HeemstedeLive webcam milieustraat Heemstede

Bloemendaal e.o.

Live beachcam strand BloemendaalLive beachcam strand Bloemendaal

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Heemsteder|Bloemendaler

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Heemsteder | Bloemendaler
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
023-8200170
info@heemsteder.nl
info@bloemendaler.nl

 

Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek, Vogelenzang, Overveen en Aerdenhout

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© De Heemsteder Uitgevers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}