Menu

Skip to content

De Heemsteder | BloemendalerLogo

Het laatste nieuws uit Heemstede, Haarlem-Zuid, Bloemendaal en Bennebroek.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • Heemstede e.o.
    • Bloemendaal e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Heemsteder
    • Bloemendaler
    • Gemeente Heemstede
    • Gemeente Bloemendaal
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Creatief omgaan met het haperende brein

Door Redactie De Heemsteder | 2 november 2021 | Geplaatst in Heemstede e.o.

Door Mirjam Goossens

Heemstede –  Op woensdag 27 oktober presenteerde Leontine Trijber het boek ‘Het haperende brein’ over haar kijk op het ziektebeeld dat in medische termen ‘dementie’ heet. Het inleidende gesprek van een nieuw boek bij Boekhandel Blokker neemt meestal geen anderhalf uur in beslag. Dat gegeven en de opkomst toont de impact die de diagnose heeft op iedereen die het treft. De cijfers liegen niet: 1 op de 5 mensen krijgt vroeg of laat te maken met dementie. Voor de omgeving is het topsport.

Leontine Trijber is coördinator en oprichter van ontmoetingscentrum De Zandstroom in Zandvoort. Na een loopbaan in de journalistiek en de psychiatrie werd ze aangetrokken tot mensen met een haperend brein en schrok ze van de wijze waarop de omgeving ze doorgaans benadert. Want de zorg rond dementerenden was duidelijk toe aan een nieuwe aanpak, vond ze: “Er werd te veel nadruk gelegd op wat de mensen niet meer kunnen. Maar ook iemand met een haperend brein heeft interesses en vaardigheden die er nog steeds zijn. Een andere, meer creatieve omgang met deze mensen verricht wonderen en maakt het leven zoveel aangenamer.”

Trijber doelt onder meer op de activiteiten van het ontmoetingscentrum, onderdeel van Zorgbalans, die dagelijks op het programma staan, zoals muziek maken, samen koken, dansen en vooral veel lachen, met behoud van eigen waardigheid. Daarin kreeg de coördinator een grote mate van vrijheid om haar plannen te realiseren.

Een andere benadering

Omdat de benadering werkt houdt ze lezingen en schrijft ze erover, met veel aandacht voor lichtheid en plezier in plaats van angst voor het onvermijdelijke verval. Het is een sterk contrast met de zwaarte van een ziekte die de hersenen ernstig aantast. Het brein van een Alzheimerpatiënt is verschrompeld en het frontale deel is vrijwel verdwenen.”Onmacht wordt vaak verward met onwil”, stelt Trijber: “De Alzheimerpatiënt zelf kan eenvoudigweg niet bepalen of hij of zij hulp nodig heeft. Het is een van de grootste misvattingen, zelfs bij medisch personeel, want vaak wordt het afgedaan met: deze meneer of mevrouw is zorgmijdend.”

Tevens spoort ze ons aan een liefdevolle acteur te zijn in hun leven: “Laten we de angst en onzekerheid van iemand met een haperend brein wegnemen door ze niet steeds aan examens te onderwerpen waarvoor ze falen. Laat iemand in zijn waarde door dingen bewust niet te zeggen. Dat is echt iets anders dan tegen ze liegen.”

Trijber stak de aanwezigen nog een hart onder de riem: “Ik hoop dat jullie met positieve energie de deur uitgaan om met nieuwe bagage de uitdagende reis te vervolgen waarvan niemand de routebeschrijving heeft.”

‘Het haperende brein’ is een handboek vol handige adviezen en nieuwe inzichten met illustraties van Cornelis van Meurs en is te koop voor 17,50 euro in de boekhandel.  

Foto: Arno Koek van Boekhandel Blokker en Leontine Trijber. Foto: Mirjam Goossens.

Andere berichten

Bosbeheer en alzheimer: een mooie combinatie→

Jozua Douglas en lokale held Monique Giebels bij Boekhandel Blokker→

Rutger Middendorf signeert ‘De val van de democratie’ bij Boekhandel Blokker→

‘De dementie van Jet en Harrie’ in Ontmoetingskerk Haarlem→


Recent nieuws

  • Schoonvrucht: charme van het subtiele soort
  • Drie auto’s beschadigd bij brand Van Konijnenburgstraat Haarlem
  • Sinterklaas zaterdag 15 november in Bennebroek
  • Bouw nieuwe Bison Bowling vordert gestaag: hoogste punt bereikt
  • Bouw nieuwe Bison Bowling vordert gestaag: hoogste punt bereikt
  • Heemstede herdenkt: Yvonne Weijers zingt namen
  • Automobilist belandt met auto op zijkant
  • Praktijk Deen steunt Meisjes 09 Grijs Alliance met nieuwe truien en kinderfysiotherapeut 
  • Blekersvaartweg gaat weer uit z’n bol
  • Koffie on Tour bezoekt de kerk ‘s Herenweg
  • Driehuis vloeren: vakmanschap sinds 2001
  • Attiya Gamri wethouder in Heemskerk
  • Bosbeheer en alzheimer: een mooie combinatie
  • Start renovatie tennisbanen TV Merlenhove
  • Glad Marmer Poppodium op College Hageveld
  • Jozua Douglas en lokale held Monique Giebels bij Boekhandel Blokker
  • 1-jarig jubileum WIJ Eten Samen: “Bon appétit: het wordt weer heerlijk!”
  • Nieuw boekje over Blauwe Tram tijdens WO II
  • Argentijnse passie en Franse chansons in de Oude Kerk
  • D66 trekt voor het eerst de meeste stemmen in Heemstede
Job in de Regio

Edities

  • Bloemendaal e.o.
  • Heemstede e.o.
  • Regio
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

Heemstede e.o.

Live webcam milieustraat HeemstedeLive webcam milieustraat Heemstede

Bloemendaal e.o.

Live beachcam strand BloemendaalLive beachcam strand Bloemendaal

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Heemsteder|Bloemendaler

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Heemsteder | Bloemendaler
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
023-8200170
info@heemsteder.nl
info@bloemendaler.nl

 

Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek, Vogelenzang, Overveen en Aerdenhout

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© De Heemsteder Uitgevers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
  • Beheer opties
  • Beheer diensten
  • Beheer {vendor_count} leveranciers
  • Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
  • {title}
  • {title}
  • {title}