Tekst en foto: Ellen Toledo
Heemstede – Onder grote belangstelling werd vrijdagmiddag 31 oktober de Roze Kunstlijn geopend in het raadhuis van Heemstede. Van november tot en met de eerste week van januari volgend jaar kan iedereen kennis maken met het bijzondere werk van dertig kunstenaars, die hun werk in de burgerzaal en de hal van het raadhuis tonen. Het verbindende thema van de gevarieerde en laagdrempelige groepstentoonstelling ‘LOVE’ is liefde, wat door de exposerende kunstenaars in verschillende facetten is uitgewerkt.
Zonder wrijving geen glans
Wethouder van cultuur Eveline Stam vertelde tijdens haar openingswoord blij te zijn dat dit jaar de Roze Kunstlijn speciale aandacht heeft voor de ‘roze’ liefde. “Want ‘roze vat al de letters samen van wat ooit begon met lhbt’, zoals de organisatie het zelf omschrijft”, sprak ze. “En gelukkig is de expositie weer compleet en is het laatste gat weer opgevuld. Want het deed mijn collega Sam Meerhoff , gemeentesecretaris Maarten Schenk en mijzelf zeer dat dit zo gelopen is. Met spijt zien we dat er pijn is ontstaan naar jullie toe met een verzoek van de gemeente om drie schilderijen weg te halen. Want juist de Roze Kunstlijn mag best schuren en natuurlijk moeten alle kunstwerken hier een plek hebben, zonder censuur. Daar staan wij klip en klaar achter”, legt ze uit. “Naast schoonheid mag kunst dus ook best schuren en prikkelen. Mijn motto is ‘zonder wrijving geen glans’ en dat is gebleken deze week. Dat hoeft niet direct activistisch te zijn, maar je moet elkaar wel aan kunnen spreken. We zijn heel blij dat het op die manier is gelukt. En als je terugkijkt op deze week, kun je stellen; kunst werkt, kunst is nodig. In die zin is het goed dat het gesprek daarover op gang gekomen is.”
De Roze Kunstlijn wordt al jaren georganiseerd door de kunstenaars Fred Rosenhart en Soek Zwamborn. Op de vraag wat het thema liefde voor Fred Rosenhart betekent, legt hij uit: “Liefde is met elkaar in verbinding komen te staan, naar elkaar omkijken, elkaar begrijpen. En soms is het ook moeilijk, het is niet altijd rozengeur en maneschijn, alle schilderijen hier hebben een verhaal. Liefde is elkaar vasthouden, elkaar aankijken. Liefde is de kleur van je leven en met alle kleuren om je heen, ben je eigenlijk nooit alleen.”
Na de officiële opening gaf zanger/gitarist Ruud Houweling een muzikaal optreden. Tussen twee prachtige liedjes door nam hij de toeschouwers mee in een indrukwekkend, persoonlijk verhaal. Daarna werden onder het genot van een hapje en drankje de werken van de kunstenaars bewonderd.
Foto: De opening van de Roze Kunstlijn door wethouder Eveline Stam, in het bijzijn van Fred Rosenhart (midden) en Soek Zwamborn
