Menu

Skip to content

De Heemsteder | BloemendalerLogo

Het laatste nieuws uit Heemstede, Haarlem-Zuid, Bloemendaal en Bennebroek.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • Heemstede e.o.
    • Bloemendaal e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Heemsteder
    • Bloemendaler
    • Gemeente Heemstede
    • Gemeente Bloemendaal
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Opiniestuk en nieuwe rubriek: ‘Wist u dat?’

Door Redactie De Heemsteder | 19 juni 2024 | Geplaatst in Heemstede e.o.

Door Bart Jonker

Heemstede – De aloude uitdrukking ‘kennis is macht’ dreigt aanzienlijk aan haar betekenis in te boeten en dat valt zorgwekkend te noemen. Cultuur, boeken, tijdschriften en kranten worden opgezadeld met een voorgenomen BTW-verhoging van 21%. Nederland is het enige land dat deze bizarre verhoging doorvoert. Kennis, cultuur en algemene ontwikkeling dreigen onbetaalbaar en enigszins onbereikbaar te worden voor de mensen die door lastenverhogingen al lastig de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Onwetendheid, bekrompenheid, desinformatie, polarisatie en oppervlakkigheid liggen angstvallig dichtbij op de loer.

De wereld verzandt immer meer tot oppervlakkigheid door florerend nepnieuws dat op internet en sociale media (die absoluut niet sociaal vallen te noemen) circuleert en dat men niet altijd op waarde weet te schatten op daadwerkelijke feiten, naast complottheorieën, misbruik van AI, narcistische influencers en agressieve opruiing en emotie. Ook mainstream media, social media, en televisie maken zich daar schuldig aan, door een verkeerd beeld van zaken te schetsen en niet altijd objectief nieuws te brengen, zoals het de echte journalistiek betaamt.

Dat er geleidelijk aan voor mensen gedacht wordt, zij geïndoctrineerd of gemanipuleerd worden en ze dreigen niet zelf meer te denken is een zeer gevaarlijke ontwikkeling en ondermijnt onze beschaafde democratie in vrijheid en een gefundeerde kritische meningsvorming van het individu. Nog zorgwekkender is dat dit in groot maatschappelijk verband sluimerend gelaten wordt geaccepteerd: want mensen zijn nu eenmaal kuddedieren. In alle maatschappelijke lagen tot in de politieke bestuurscultuur aan toe, waar het debat heden ten dage niet altijd meer op inhoud wordt gevoerd, maar veelal op machtsbeluste rancune en op het persoonlijk afbranden van opponenten. Het is om je hart vast te houden.

Deze krant acht kennis, zelf nadenken en de ontwikkeling van een gefundeerde kritische meningsvorming van het eigen individu zeer belangrijk en essentieel voor het voortbestaan van onze vrije samenleving. Ook voor toekomstige generaties dient daarom gedegen kennis te worden doorgegeven. Met deze nieuwe rubriek ‘Wist u dat?’  probeert deze krant een steentje bij te dragen om algemene kennis te verbreden. Misschien een druppel op de gloeiende plaat, maar toch. Interessante en korte wetenswaardigheden op allerhande gebied. Deze week de Nederlandse wortels in Australië.

Nederlandse wortels in Australië
Wist u dat  Australië eeuwenlang  voor Europeanen een onbekend en onontdekt gebied was? In 1606 waren de Nederlandse zeevaarders de eerste Europeanen die voet aan wal zetten in Australië. Door de vele VOC-reizen die de Nederlanders in deze periode ondernamen, werd dit vooralsnog onbekende gebied geleidelijk aan in kaart gebracht. Namen zoals Tasmanië (Abel Tasman) en Arnhemland, herinneren nu nog aan het bezoek van de Nederlanders in het huidige Australië.

De Nederlanders ontmoetten in de tijd voor het eerst de oorspronkelijke bewoners van dit continent: de Aboriginals. Kenmerkend voor Aboriginals is dat zij verhalen uit vroeger tijden mondeling overleveren. Dit gebeurt nog steeds.

Vanaf 1770 wordt dit gebied door Groot-Brittannië gekoloniseerd. Zij beschouwen het continent als ‘Terras Nullias’, dat  zoiets als ‘Leeg land’ of ‘Niemandsland’ betekent. Groot-Brittannië gebruikte lange tijd dit gebied als strafkolonie voor Britse gevangenen die daar naartoe werden gedeporteerd.

Bron: het Wereldmuseum in Leiden. Beeld: Gebieden in Australië met Nederlandse namen. Foto Bart Jonker.

Andere berichten

Petitie behoud grasveldje Sein-terrein→

Kleinschalige herdenking met een triest verhaal→

‘Verhalen van helden morele opsteker voor eenieder’→

Heemsteedse kunst in Popup Gallerie De Zout →


Recent nieuws

  • Petitie behoud grasveldje Sein-terrein
  • Kleinschalige herdenking met een triest verhaal
  • Werking van een hydraulisch systeem begint bij de pomp
  • Zelfstandig ouder worden in uw eigen huis
  • Hoe kies je de juiste spaarrekening? Tips voor Heemstedenaren
  • Fysiek edelmetaal als ankerpunt in roerige tijden
  • Is het mogelijk om geperforeerde remschijven te installeren op een stadsauto?
  • Concert gewijd aan harpiste/spionne Noor Inayat Khan
  • Zonovergoten Koningsdag start met Oranjebitter
  • Zes inwoners uit Bloemendaal koninklijk onderscheiden 
  • Vertelschuur in kader van Dodenherdenking
  • ‘Verhalen van helden morele opsteker voor eenieder’
  • Heemstedenaren kiezen voor deze online casino spellen
  • Alice Loeters draagt uitvaartbegeleiding over aan Team Patty Duijn
  • Afscheid in de open lucht bij Westerveld
  • Koningsdag in Vogelenzang: Wie wordt de ‘Alleskunner?’ 
  • Concertenreeks met hoofdrol voor Willibrordusorgel
  • Heemsteedse kunst in Popup Gallerie De Zout 
  • Keti Koti Haarlem op zondag 18 mei
  • Tribute Rita Reijs door Jurjen Donkers Groep
Job in de Regio

Edities

  • Bloemendaal e.o.
  • Heemstede e.o.
  • Regio
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

Heemstede e.o.

Live webcam milieustraat HeemstedeLive webcam milieustraat Heemstede

Bloemendaal e.o.

Live beachcam strand BloemendaalLive beachcam strand Bloemendaal

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Heemsteder|Bloemendaler

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Heemsteder | Bloemendaler
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
023-8200170
info@heemsteder.nl
info@bloemendaler.nl

 

Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek, Vogelenzang, Overveen en Aerdenhout

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© De Heemsteder Uitgevers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}