Bloemendaal – Dankzij de opmerkzaamheid van veel lezers van de nieuwsbrief die ‘Ons Bloemendaal’ uitgeeft, is de vraag over de ansichtkaart uit 1899 beantwoord. Afgebeeld is namelijk Rijperweg 15 – Villa de Berg. De historische vereniging van Bloemendaal deed de oproep enige tijd geleden. Ook de Bloemendaler schonk er aandacht aan.
Iets meer over deze locatie: In 1896 werd dit huis aan de Rijperweg 15 ontworpen door architecten Jacob van den Ban (1860-1943) en Simon Roog (1859-1919). De villa, hoofdonderdeel van het complex ‘De Berg’, behoort tot de oudste categorie villa’s die vanaf het eind van de 19de eeuw in villaparken werd gebouwd.
Zoals bij dit villatype gebruikelijk was, is het pand naar Engels voorbeeld gebouwd op een onregelmatige plattegrond waarin verschillende vertrekken voor verschillende functies zijn onderscheiden en gegroepeerd rondom een grote hal. De woonvertrekken zijn daarbij op het zuiden gericht, entree en dienstvertrekken op het noorden. Het pand is een rijksmonument.
Ook andere huizen op de Rijperweg werden door Roog & Van den Ban ontworpen. Namelijk nummer 1 – Delta en nummer 5 – Welgelegen, zijn van dit architectenduo uit Haarlem. Meer informatie over historische wetenswaardigheden van Bloemendaal op www.onsbloemendaal. Hier vindt u ook info als u donateur wil worden.
Foto: Villa de Berg – Rijperweg (Ons Bloemendaal).

