Door Annelies Verhulsdonk, Tuincentrum de Oosteinde
Hillegom/Vijfhuizen – In de tuin vervaagt stilletjes aan het laatste restje kleurenspektakel van zomer en herfst. De siergrassen zijn van frisgroen verkleurd naar goudgeel, strogeel, oker, goudbruin of zilvergrijs, en de meeste bloemen houden het al voor gezien. Sommige nazomerbloeiers houden nog heldhaftig stand, de salvia’s, chrysanten en een enkele aster zorgen her en der nog voor een herinnering aan zonniger tijden. Maar inmiddels is het november, de winter komt steeds meer in zicht, en zelfs de hardnekkigste volhouders moeten toch bekennen dat ze uiteindelijk bladverliezend zijn.
Toch is het buiten niet alleen maar grauwe treurnis. Juist nu de tuin in rust lijkt te gaan, treden er weer andere spelers naar de voorgrond. Die verstilde tinten van al dat afgestorven loof vormen het perfecte decor voor planten die in de voorgaande seizoenen bescheiden, op de achtergrond hun beurt afwachtten. Een daarvan is de schoonvrucht, Callicarpa bodinieri. Niet dat deze struik zonder charme is in de lente en zomer, maar dan is die charme meer van het subtiele soort. Hij loopt uit met een zweem van purperbrons over zijn nieuwe blaadjes. In de zomer bloeit hij met onopvallende lilapaarse bloemen, die bij nader onderzoek (even heel goed kijken) een duidelijke verwantschap met de Verbena laten zien.
En dan wordt het herfst. Eerst komt de herfstverkleuring, een echo van hoe het blad in de lente tevoorschijn kwam, maar nu in vol ornaat. De bladeren verkleuren van mooi diepgroen naar een kleur die het midden houdt tussen pruim, kastanje en koper, waarvanuit de zich inmiddels ontwikkelende bessen ineens in het oog beginnen te springen. Dan, als al het blad gevallen is, lijkt het vanaf een afstand of de hele struik bezaaid is met paarse juweeltjes, vooral als de zon erop schijnt. In deze tijd van het jaar kan deze struik zelfs de druilerigste border doen stralen, en de moeite van een ommetje waard maken. Moeilijk te combineren, dat paars? Hoeft ook helemaal niet. Tussen al dat afgestorven loof van de zomerplanten staat hij prachtig als solitair. En voor wie dat sprekende paars echt een doorn in het oog is, bestaat er altijd nog een witte uitvoering. Maar of die evenzeer betovert, blijft de vraag.
Foto: Schoonvrucht. Foto aangeleverd door Tuincentrum de Oosteinde.
