Tekst en foto: Eric van Westerloo
Heemstede – Tijdens de voorbereiding voor een Struin-vestiging in Heemstede bleek al snel dat er grote behoefte bestaat bij ouders en kinderen om de buitenschoolse tijd in de natuur door te brengen. Binnen een mum van tijd zijn de 20 beschikbare plaatsen ondertekend en staat er een even zo groot aantal kinderen op de wachtlijst. De Struin-organisatie probeert alle kinderen op de wachtlijst binnenkort ook de kans te geven te kunnen meedraaien met het programma.
Struin was al gestart met proeflessen in de natuur, maar op 17 september kreeg de start een officieel tintje. Als eerste in Nederland begon Struin een natuur BSO naar Scandinavisch voorbeeld. Met 20 jaar ervaring is Struin de grootste organisatie die volledig werkt op basis van natuurpedagogiek. Sinds 2023 is Struin onderdeel van de grootste landelijke keten van buitenschoolse opvang van Nederland ‘Humankind’.
De plaats van handeling was mooi gekozen. Pannenkoeken-restaurant ‘De Konijnenberg’ verwelkomde de gasten. De ingang van Groenendaal ligt op nog geen 20 meter afstand van het restaurant, zodat dit perfect aansluit bij de activiteiten van Struin. Marie-Jose Ribeiro Duarte- Raspoort, regio-directeur HumanKind, maakte de aanwezigen snel duidelijk wat de bedoeling was van deze bijeenkomst. Naast een presentatie van Janneke Hagenaar, specialist in de kinderopvang o.a. in relatie tot de natuur, konden aanwezigen met elkaar kennismaken en ervaringen uitwisselen.
Na de lunch arriveerden kinderen met hun ouders en zij maakten een start in Groenendaal als kennismaking wat er in een bos allemaal is te zien, te onderzoeken of te verzamelen. Hagenaar gaf mooie voorbeelden waarbij de ervaringen die kinderen in de natuur opdoen in het brein van het kind blijvend worden opgeslagen.
Dat de keus is gevallen om ook in Heemstede de vleugels uit te slaan is niet zo verwonderlijk. In en rondom Heemstede zijn veel natuurgebieden en een grote verscheidenheid aan bloemen, bomen en planten. De drie leidsters, Eugenie, Jolanda en Alice, die met de kinderen op stap gaan zijn pedagogisch onderlegd en weten ook nog eens heel veel over de natuur. De kinderen worden van school opgehaald, gaan de natuur in en worden weer teruggebracht naar school. Of het nu regent, waait, warm of koud is, de kinderen zijn altijd buiten behoudens extreem weer als onweer en extreme vorst.
Informatie is te vinden via. www.struin.nl/heemstede of klantenservice: regiohollandmidden@humankind.nl
FOTO: De drie Heemsteedse leidsters Eugenie, Jolanda en Alice.