Watertoren Overveen beklimmen op Open Monumentendag

Overveen – Wil je ook eens de monumentale watertoren van Overveen van dichtbij zien en meer weten over de architectuur en historie ervan? PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland biedt je een unieke kans om deze toren te beklimmen en het uitzicht te beleven. Dat kan zaterdag 13 september. 

Vanaf het dak heb je 360° zicht op de duinen van het Nationaal Park Zuid-Kennemerland, Haarlem en de wijde omgeving. Gidsen vertellen je over de architectuur en monumentale waarde van de toren en over verleden, heden en toekomst van de drinkwaterwinning.

Geschiedenis

De toren is in 1898 in gebruik genomen door Gemeente Waterleidingen Haarlem en tot 2002 bij PWN in gebruik geweest. De fraai gemetselde toren heeft hoog boven het maaiveld een opslagtank voor 1,2 miljoen liter drinkwater. Het is een rijksmonument en vormt samen met de andere gebouwen een fraai voorbeeld van de neoclassicistische bedrijfsarchitectuur van een laat 19de-eeuws waterleidingbedrijf. Architect-ingenieur Jan Schotel (1845-1912) heeft de toren ontworpen; het is een van de best bewaard gebleven watertorens uit zijn werk.

Informatie

Op zaterdagmiddag 13 september is de watertoren open van 13.00 tot 17.00 uur. Gidsen op en in toren geven uitleg over wat je ziet en over architectuur en historie van de watertoren en de drinkwaterwinning uit de duinen in verleden en toekomst. Van 13.00 tot 17.00 uur is onderin de toren doorlopend de tentoonstelling over de historie van de drinkwaterwinning en de watertoren te bekijken. Tussen 13.00 en 16.30 uur start elk half uur een beklimming van de watertoren met boven uitleg van een gids van ca 30 minuten.De eerste beklimming start onderin de toren om 13.00 uur, daarna om 13.30 – 14.00 – 14.30 – 15.00 – 15.30 – 16.00 – laatste beklimming om 16.30 uur. Aanmelden kan ter plekke. Ieder half uur kunnen maximaal 20 personen omhoog; tussendoor omlaag. Deelname is in volgorde van aankomst. Vol is vol. Bij grote belangstelling bestaat de kans een half uur later deel te nemen. De minimale leeftijd voor beklimmen van de toren is 8 jaar. Zorg dat je goede schoenen aan hebt. Voor mensen met een fysieke beperking is de toren helaas niet bereikbaar. Tip: Neem een verrekijker mee. Wie weet spot je je eigen huis!

Bereikbaarheid

Toegang tot de Watertoren is alleen via de Zeeweg: via de ingang van het PWN-terrein achter de bushalte Kennemerduinen. Dit is tegenover het parkeerterrein van het Bezoekerscentrum De Kennemerduinen (Zeeweg 12, Overveen). Let goed op de bewegwijzering met de Open Monumentendag-vlag en de pijlen op het terrein. Parkeren en toiletgelegenheid in Bezoekerscentrum De Kennemerduinen aan de overkant van de Zeeweg. Fietsers kunnen op het PWN-terrein parkeren.

Vanaf de bovenzijde heb je een mooi uitzicht. Beeld: Fabienne Hoogeland (Bezoekerscentrum De Kennemerduinen).