Bloemendaal – “Ik wist niet dat ik het in me had”, constateert één van de cursisten. Blij, verwonderd en ook trots op haar aquarel. En terecht, het eigenwijs ogende hondje op het schilderij is buitengewoon goed getroffen. Fleurage Residences (Zorgvilla Fleurage aan de Kennemerweg in Bloemendaal) kent sinds 2016 een schilderclub onder leiding van Marja Ploeger. Zij maakt zelf schilderijen en houtsnedes en heeft jarenlang ervaring in het kunstonderwijs, voorheen vooral aan jonge mensen. “Zo’n tien jaar geleden heb ik ontdekt hoe ongelooflijk belangrijk het is om een leven lang te blijven studeren. Ook als je 90+ bent, je handen trillen en je brein roestig wordt, kun je nog heel goed iets volkomen nieuws leren. Het is erg inspirerend om met deze leergierige groep ouderen naar kunst te kijken, over kunst te praten en vooral zelf tekeningen en aquarellen te leren maken, ieder binnen zijn specifieke eigen mogelijkheden. Natuurlijk mislukt er wel eens wat, maar het niveau is hoger dan ik ooit had durven dromen. Elke woensdagochtend is een feestje voor ons allemaal.”
Honden geportretteerd
De schilderclub is ingebed in een bredere culturele oriëntatie in De Villa. Zo zijn er van tijd tot tijd lezingen, excursies naar bijvoorbeeld het Van Gogh Museum of het Frans Hals Museum in Haarlem en een tweewekelijkse leesclub. Op de gang in Fleurage Residences wordt doorlopend werk tentoongesteld. De afgelopen maand heeft de club diverse ‘Fleurage-honden’ geportretteerd, te bewonderen op de expositie ‘Waf!’ De afgelopen week opende locatie manager Jeroen Verlaat – voor deze gelegenheid vergezeld door zijn hond Parker – het geheel met een feestelijke toost.
Honden portretteren is niet makkelijk, vertellen de schilders. Ze variëren veel meer van elkaar dan mensen. Eenduidige regels over grootte van de oren of afstand tussen de ogen zijn er niet, poten kunnen lang zijn of krankzinnig klein en de variaties in vacht en kleur zijn enorm. Bovendien, knap lastig: zitten ze niet stil. Doorgaans kiest elke cursist zelf welke onderwerpen, stijlen en voorbeelden inspireren. Zo komt er een breed scala aan uitgangspunten, kunststromingen en beeldende oplossingen voorbij. Er wordt vooral gewerkt met aquarelverf, – krijt, – potloden, en grafietpotloden, maar in overleg kunnen soms ook andere materialen aan bod komen. De maand juli zal in het teken staan van Frankrijk. Een land met niet alleen een eeuwenlange veelzijdige kunsttraditie, maar ook een land van onbezorgde vakantieherinneringen en zomerse dromen. Wie wil daar niet naar toe, al was het maar in een schilderijtje?
Ook meedoen?
Ook ouderen die niet in Fleurage wonen maar geïnteresseerd zijn in kunst kunnen deelnemen aan de schilder-ochtend. Elke woensdag van 10.00 – 12.30 uur aansluitend is er de mogelijkheid te blijven lunchen. Wilt u een keer meedoen of meer informatie? Stuur een mail naar welzijn.fle@domusvaluas.nl.
Op de foto locatiemanager Jeroen Verlaat (foto aangeleverd door Fleurage Bloemendaal).