Door Bart Jonker
Heemstede – De Duitse bondskanselier Angela Merkel was afgelopen week te gast in een Heemsteedse tuin. Figuurlijk dan. Beeldend kunstenaar Ditte Pieterse maakte van haar een prachtig beeld dat afgelopen donderdag 17 juni feestelijk werd onthuld in het bijzijn van enkele genodigden. Haar goede Heemsteedse vriendin Edith Tiessen had haar tuin voor deze speciale gelegenheid beschikbaar gesteld. Naast het beeld werd ook Ditte’s boekje ‘Angela Merkel, In Vorm’ gepresenteerd, waar zij vertelt over het creatieve proces en de totstandkoming van het beeld.
Bewondering en sympathie
Waarom juist Angela Merkel? Kunstenaar Ditte Pieterse legt het uit: “ Als Duitse politica is Angela Merkel iemand die regelmatig in het nieuws komt en ik kreeg het gevoel dat ik haar steeds meer persoonlijk begon te leren kennen. We zijn generatiegenoten en dat wekte toch mijn interesse. In de loop der jaren ben ik sympathie voor haar gaan koesteren. Angela Merkel is een sterke vrouw. Ik keek echter met mijn hart, niet naar haar politieke ideeën. Het is mijn bewondering voor haar persoonlijkheid. Toen ik hoorde dat Angela Merkel haar laatste politieke termijn inging als bondskanselier, dacht ik : ’ze verdient een beeld’. Angela Merkel is nu 16 jaar bondskanselier en groeide op in de voormalige DDR. Ik herinner mij dat ik als kind vroeger met mijn ouders ’s zomers op vakantie ging naar Zweden. Wij voerden ook langs de kustlijn van Noord-Duitsland. Dan zag je de bomvolle stranden van West-Duitsland. Ineens kreeg je dan dat heel lege stuk met bewakingstorens en prikkeldraad en bewapende wachters dat tot het grondgebied van de DDR behoorde. Om maar te voorkomen dat mensen van oost naar west konden vluchten. Dat contrast maakte op mij als kind al grote indruk. Vooral omdat je zelf zoveel vrijheid kent. Angela Merkel staat voor vrijheid. Zij is een voorbeeldvrouw voor velen, ook als mens. Zij is vooral zo bijzonder omdat ze zo bescheiden is. Ze zit aan tafel met de hoogste wereldleiders als Poetin en Trump en blijft daarbij een heel eenvoudig mens. Haar bescheidenheid en vriendelijke uitstraling sieren haar en inspireerden mij,” aldus Ditte Pieterse.
‘In Vorm’
In haar boekje ‘Angela Merkel, In Vorm’ dat Ditte Pieterse opdraagt aan haar vader, vertelt ze over wat zij voelde en wat haar inspireerde terwijl ze het beeld vervaardigde. Het boekje laat met foto’s de totstandkoming zien tot het eindresultaat, voorzien van teksten in drie talen (Duits, Engels en Nederlands) en de karaktertrekken die haar verbonden met de persoon Angela Merkel. Het fraaie boekje is ingebonden met een blauw koord, omdat blauw de lievelingskleur is van Angela Merkel.
Samen met haar zoon Jonathan onthulde Ditte Pieterse ten slotte het beeld onder luid applaus.
Foto boven: Zoon Jonathan Pieterse (links) feliciteert zijn moeder Ditte Pieterse (rechts) na de onthulling van haar beeld van Angela Merkel. Foto’s: Bart Jonker.
