Tekst en beeld: Joke van der Zee
Bloemendaal – Je zult toch 100 jaar oud zijn, de viool kunnen bespelen en je rijbewijs nog bezitten. Of rondom die leeftijd zijn en een nieuwe lover aangaan, nog kunnen lezen zonder bril of in allerlei besturen zitten. Nog kunnen golfen als 90-plusser, gedichten bent gaan schrijven en zelfs op hoge leeftijd nog vrijwilligerswerk doen.
De 15 inwoners van gemeente Bloemendaal die zijn geportretteerd in de Bibliotheek aan de Korte Kleverlaan hebben enkele dingen gemeen: ze hebben zich weten te handhaven in het leven ondanks (of dankzij) gebeurtenissen die hun pad kruisten. Ze wisten op de een of andere manier altijd vast te houden aan het doorgaan, doorleven en er ook een beetje plezier en geluk uit te halen. Dat dit niet altijd eenvoudig was, is te lezen in de indrukwekkende verhalen bij de foto’s. Leed en verlies, daar ontkwamen de heren en dames niet aan, maar er was altijd iets wat hen op de been hield. Wijsheid maar ook ervaring, een beetje geluk hebben en vooral zingeving. Er zijn er bij die hun partner verzorgden die ziek werd en vroegtijdig overleed. Vooral de verhalen over vroeger zijn mooi; nee, ze waren niet altijd mooi, maar het sterkt om te lezen hoe krachtig een mens kan zijn. Ieder die de bibliotheel bezoekt of juist ook inwoners die er niet vaak komen zou deze tentoonstelling moeten bekijken. Gezichten spreken soms boekdelen en dat is hier ook het geval: we zien trots, relativering, getekendheid, humor, soms een beetje weemoed misschien maar zeker ook ogen die interesse blijven houden in de wereld, in de mensen en je voelt je getroffen door een montere blik en een hartelijke onbezorgde glimlach. Want het leven is niet altijd om te lachen, dat spreekt vanzelf. En toch… verdrietige tijden, zorgen en somberheid blijken brandstof om weer verder te gaan. Uit een dal naar de piek. De weg die daartussen wordt afgelegd is een verhaal waard.
Er zelf over praten
Vorige maand werd de tentoonstelling geopend door wethouder Thessa van der Windt en Roxane van den Acker (directeur bibliotheken Zuid-Kennemerland). De samenstellers hopen dat de foto’s en teksten ook uitnodigen om over te praten met je (klein)kinderen bijvoorbeeld. “Hoe was het vroeger, hoe gingen mensen in die tijd met tegenslag om? Hebben je (groot)ouders ook dezelfde soort dingen beleefd? Stel dat het nu nog zo was dat je als getrouwde vrouw moest stoppen met werken? Kind zijn in de oorlog en leven met weinig tegenover kind zijn nu – maar weer andere zorgen hebben…” Zomaar vragen die je met elkaar kunt bespreken als je de tentoonstelling bezoekt.
Dit project ‘Senioren in beeld’ is een initiatief van Welzijn Bloemendaal en is nog tot begin september te bekijken. Een aantal geinterviewden is bewoner van zorgcentrum De Rijp. Fotografie is van Anita van der Krol en de teksten zijn van Ellen Oostrom.
Foto’s van inwoners op hoge(re) leeftijd die verhalen delen vol levenskracht.