Tekst en foto’s: Harry Opheikens
Heemstede – Zondag 22 februari stroomde de Oude Kerk vol voor de bijzondere lezing over Nicolaas Beets rondom het verschijnen van de biografie, geschreven door Rick Honings. Daarnaast de presentatie over Judith Leyster van Marc de Bruijn, het pianomuziek van Max Valkenburcht en het Leids kamerkoor ‘Het zingend Hart’, een aangename afwisseling. Het idee voor deze presentatie kwam van Marc de Bruijn. Hoe leuk zou het zijn een presentatie over Nicolaas Beets te houden in de kerk waar hij ooit gepredikt heeft tussen 1840 en 1854. Het StOK (Stichting vrienden van de Oude Kerk) en de HVHB (Historische Vereniging Heemstede-Bennebroek) sloegen de handen ineen en hebben een prachtig programma weten samen te stellen. Ook auteur Rick vond het erg leuk de presentatie te mogen geven in het ‘godshuis’ van Beets. Beets had zijn leukste tijd in Heemstede gehad, aldus de biografie.
Judith Leyster
Marc de Bruijn startte de middag met zijn lezing over de schilderes Judith Leyster. Naast Adriaan Pauw en Nicolaas Beets toch wel een derde grote persoonlijkheid van Heemstede. Marc verwijst nog even naar het kunstwerk buiten aan de muur van de kerk. Daarop de portretten van Pauw, Beets en Judith Leyster (1609-1660). Ze was de eerste vrouw die als ‘meesterschilder’ erkend werd. Een zelfportret van haar hangt in het National Gallery of Art in Washington DC. Over haar is een heel artikel geschreven in HeerlijkHeden 196, het kwartaalblad van de HVHB.
Fantastische muziek
Na de presentatie werden een aantal prachtige stukken op de piano gespeeld, waaronder Chopin door pianist Max Valkenburcht. Zijn spel imponeerde, geheel zonder bladmuziek. Tijdens de presentatie van Rick zong het Leids koor ‘Het Zingend Hart’ een drietal liederen. Het bijzondere hier aan was, dat een drietal gedichten van Beets gecomponeerd waren tot een muziekstuk door verschillende componisten. Waaronder de jonge student Fiscaal Recht Stijn Vergeer, die het gedicht ‘De moerbeitoppen ruischten’ tot een lied gecomponeerd had.
Uitreiking portret Beets
Rick Honings wist het publiek van begin tot eind te boeien met zijn presentatie over Beets. Hij benoemde daarin de woonplekken in zijn leven waarin Heemstede een grote plek innam. Beets is bekend van zijn boek Camera Obscura (de eerste druk was een bestseller van 1150 stuks), maar ook van vele dichtbundels. Met veel humor, mede door diverse gedichten was het een bijzondere presentatie.
Na afloop schonk de HVHB een portret van Beets, ooit aangekocht door Hans Krol, aan Rick met het idee om het aan het rijke archief over Beets in Leiden toe te voegen. Rick beklom ook nog even de kansel als ‘Beets’.
Publiek aangenaam verrrast
Veel complimenten vanuit het publiek. De afwisseling presentatie/muziek heeft daar zeker toe bijgedragen. Ook dirigente Machteld van der Putte van het koor vond het prachtig om in de Oude Kerk te mogen zingen door de prachtige akoestiek en het programma deze middag.
Na afloop kon de biografie ‘God, gezin en vaderland’ van Nicolaas Beets gekocht worden, die werd gesigneerd door Rick Honings, een boek van 800 pagina’s.
Foto boven: Rick Honings ontving uit handen van Marc de Bruijn een portret van Beets.

Het Leids kamerorkest ‘Het Zingend Hart’ vertolkte gedichten van Beets.

